endeplnl

Chalupa Antonín - Rostejn

Příjemná dovolená na venkovské chalupě
s možností vyhřívání venkovního zastřešeného bazénu
v obci Rostejn v okrese Chrudim

Naučné stezky

Aktivní poznávání živé přírody je prvním krokem k pochopení účinné ochrany. Jedním ze způsobů je i budování naučných stezek. Jsou to turistické trasy, vedené přírodně i kulturně pozoruhodnými místy, kde jsou instalovány informační tabule s vysvětlujícím textem. V terénu jsou stezky označeny bílým čtvercem 10×10 cm se šikmým zeleným pruhem.

Železné hory - naučné stezky

Krajem Chrudimky

Podél toku Chrudimky prochází dálková naučná stezka krajinou Českomoravské vysočiny a Železných hor o celkové délce 82 km. V terénu je vybavena 37 zastávkami s informačními texty. Stezka vede od pramenů Chrudimky u Filipova do Chrudimi a je rozdělena do pěti úseků. V roce 1995 byla provedena celková rekonstrukce. Stezka je přístupná obousměrně a celoročně. Výchozí body jsou dosažitelné prostředky veřejné dopravy.

Krajem Chrudimky

Krajem Železných hor

Vlastivědná stezka Železnými horami volně navazuje na předchozí v Seči a vede krajem, kde tvořil A. Chittussi, J. Prucha a F. Kaván do Třemošnice a Ronova nad Doubravou. V roce 1994 prošla celkovou rekonstrukcí a délka trasy činí 22 km. Průvodce vydalo Městské museum v Čáslavi a Augusta Litomyšl.

Krajem Železných hor

Údolím Doubravy

V listopadu 1993 byla otevřena naučná stezka Údolím Doubravy. Stezka prochází hluboce zaříznutým říčním údolím s množstvím pozoruhodných geomorfologických jevů a přírodě blízkými lesními společenstvy. Stezka je středně náročná o délce 4,5 km. Je taktéž opatřena informačními panely.

Údolím Doubravy

MAGMA

Název je odvozen od pojmenování „MAlebný Geologický MAglajz“. Stezka je vedena po pevných komunikacích, většinou již cyklisticky značených a propojuje Hlinsko v Čechách s Chrudimí. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a její délka je 56 km.

MAGMA

Ke Kočičímu hrádku

Nenáročná naučná stezka vhodná pro rodinné a školní výlety je dlouhá 3 km a na 9 panelech seznamuje návštěvníky s lesním ekosystémem, historií města, chovem koní apod. Trasa začíná i končí v zámeckém parku ve Slatiňanech.

Ke Kočičímu hrádku

Lesní naučná stezka

Nenáročná naučná stezka se zaměřením na ochranu přírody a přiblížení života v lese. Trasa vede nejcennějším územím lesního typu – Národní přírodní rezervací Lichnice – Kaňkovy hory.

Lesní naučná stezka

Podoubraví

Cyklistická trasa vede malebným údolím řeky Doubravy a z velké části kopíruje starou obchodní stezku z Moravy do Čech zvanou Libická. Má celkem 15 zastávek s možností posezení a získání informací o daném místě a přilehlém okolí z instalovaných panelů. Délka trasy je 52 km, povrch je asfaltový – způsobilý pro všechny typy kol.

Bližší informace naleznete na www.podoubravi.cz.

Keltská stezka

Okružní keltská stezka provádí návštěvníky místy původního keltského osídlení. Trasa začíná u nasavrckého zámku, vede přírodní rezervací Krkanka až do lokality hradišťského oppida. Je dlouhá 9,5 km. Na dvanácti informačních tabulích se můžeme seznámit s životem Keltů.

Podrobnější informace naleznete na www.boii.cz.

Podhůra

Lesní naučná stezka vede západní částí chrudimských lesů Podhůra (severní část CHKO, 3 km západně od Slatiňan). Okruh je dlouhý 3 km a je doprovázen šesti informačními tabulemi popisujících život v lese.

Více informací najdete na www.chrudim-city.cz.

 
TOPlist